Deprecated: Creation of dynamic property WebsiteSettings::$_tablePrefix is deprecated in /var/www/vhosts/veldvest.nl/httpdocs/classes/cms/class.websitesettings.php on line 45

Deprecated: Creation of dynamic property WebsiteSettings::$moduleName is deprecated in /var/www/vhosts/veldvest.nl/httpdocs/classes/cms/class.websitesettings.php on line 46

Deprecated: Creation of dynamic property Smarty_Internal_Template::$compiled is deprecated in /var/www/vhosts/veldvest.nl/httpdocs/classes/smarty/sysplugins/smarty_internal_template.php on line 719

Deprecated: Creation of dynamic property Smarty_Internal_Template::$compiled is deprecated in /var/www/vhosts/veldvest.nl/httpdocs/classes/smarty/sysplugins/smarty_internal_template.php on line 719
Bedrijfsvoering | Veldvest Jaarverslag 2018

Deprecated: Creation of dynamic property Smarty_Internal_Template::$compiled is deprecated in /var/www/vhosts/veldvest.nl/httpdocs/classes/smarty/sysplugins/smarty_internal_template.php on line 719

Kengetallen


Deprecated: Creation of dynamic property Smarty_Internal_Template::$compiled is deprecated in /var/www/vhosts/veldvest.nl/httpdocs/classes/smarty/sysplugins/smarty_internal_template.php on line 719
Kengetal Realisatie 2017 Realisatie 2018 Begroting 2019 Begroting 2020 Begroting 2021 Comm.Don Ondergrens Comm.Don Bovengrens Inspectie van het onderwjis
Solvabiliteit 2 79% 78% 76% 75% 74% 20% Geen <30%
Liquiditeit 3,1 2,9 2,2 2,2 2,1 0,5 1,5 <0,75
Huisvestingsratio 0,07 0,06 0,05 0,05 0,05 >0,10
Weerstandsvermogen 0,28 0,27 0,25 0,25 0,24 <5%
Rentabiliteit 0,02 0,01 -0,01 -0,01 -0,01 0% 5%

3-jarig < 0

2-jarig <-0,05

1-jarig <-0,10

Personele lasten/totale baten 82,64% 83,77% 84,82% 84,12% 84,43%

Balans

Balans

31-12-2018 31-12-2017
Activa
Materiële vaste activa € 4.011.000 € 3.955.000
Vorderingen € 1.530.000 € 1.271.000
Liquide middelen € 5.077.000 € 4.632.000
Totaal activa € 10.618.000 € 9.858.000
Passiva
Eigen vermogen € 6.211.000 € 5.988.000
Voorzieningen € 2.107.000 € 1.810.000
Kortlopende schulden € 2.300.000 € 2.060.000
Totaal passiva € 10.618.000 € 9.858.000

Voor de beoordeling van de financiële positie hanteert Veldvest de signaliseringswaarden van de inspectie van het onderwijs en de commissie Don als referentiekader. Deze waarden zijn nadrukkelijk geen normen. Zij dienen als detectiemiddel van mogelijke problemen. De verhoudingen op de balans geven een financieel gezonde organisatie weer. De inzet van het vermogen, de reserves, wordt jaarlijks beoordeeld tijdens het samenstellen van de meerjarenbegroting om zo de financiële continuïteit te blijven waarborgen. Daarnaast maakt Veldvest gebruik van interne kengetallen en normen. De balansgerelateerde kengetallen zijn bovenstaand weergegeven.

Materiële vaste activa

In 2018 is voor ongeveer € 674.000 geïnvesteerd in materiële vaste activa. In ICT is bijna € 244.000 geïnvesteerd, met name in tablets, digiborden en vervanging van servers. Voor schoolmeubilair is € 141.000 geïnvesteerd en in leermethoden is ruim € 170.000 geïnvesteerd.

De investeringen, die door Veldvest worden gedaan, gebeuren altijd in het perspectief van de meerjarenbegroting, die jaarlijks in juni voor een volgende periode van vier schooljaren wordt vastgesteld. Op 22 juni 2018 is de meerjarenbegroting over de schooljaren 2018-2019 tot en met 2021-2022 goedgekeurd door de raad van toezicht.

Voor de te verwachten toekomstige investeringen wordt verwezen naar de continuïteitsparagraaf.

Tot € 5.000 kunnen de directies van de scholen investeringsuitgaven doen, mits opgenomen in de begroting. Uitgaven van € 5.000 of meer behoeven altijd de goedkeuring van het bestuur. Deze goedkeuring wordt door middel van een formeel bestuursbesluit bekrachtigd. Dit geldt zowel voor investeringen in materiële vaste activa als voor uitgaven in het kader van het groot onderhoud.

In 2018 is het traject Europese aanbesteding hardware gestart. Veldvest wenst een raamovereenkomst voor de komende begrotingsperiode voor wat betreft de hardware.

Vorderingen

De vorderingen zijn eind 2018 bijna € 259.000 hoger dan de stand ultimo 2017.

De stijging is voor ruim € 181.000 toe te wijzen aan de opgenomen vordering in verband met de compensatie transitievergoedingen. Op 1 april 2020 treedt de wet in werking waardoor uitgekeerde transitievergoedingen voor compensatie in aanmerking kunnen komen.

Daarnaast is het saldo van de debiteuren ruim € 50.000 lager dan in 2017 maar zijn de vooruitbetaalde kosten gestegen ten opzichte van 2017.

Eigen vermogen

Het eigen vermogen per 31 december 2018 bestaat uit de algemene reserve en bestemmingsreserves. De bestemmingsreserve Passend Onderwijs is gevormd om de landelijke verevening in de bekostiging op te vangen. De bestemmingsreserve personele fricties wordt aangewend indien na vaststellen van de begroting strategische interventies, bijvoorbeeld in de groepssamenstelling, aanpassingen nodig zijn in de personele inzet die niet gecompenseerd worden door hogere baten of andere financiële meevallers. Daarnaast is deze reserve bedoeld indien het budget voor het interne vervangingsfonds niet toereikend is voor de kosten van langdurig zieke medewerkers, die vooralsnog niet zullen participeren in het primaire proces.

In 2018 zijn de bestemmingsreserves verduurzaming en ontwikkelingen ten behoeve van een school in de nieuwe wijk Huysackers gevormd. De bestemmingsreserve verduurzaming is gevormd om de (afschrijvings)kosten op te vangen van verduurzamingsmaatregelen welke niet in meerjarige onderhoudsplannen (voorziening groot onderhoud) zijn opgenomen.

Stand per 1-1-2018 Resultaat Overige mutaties Stand per 31-12-2018
Eigen vermogen
Algemene reserve € 4.585.000 € 223.000 € -650.000 € 4.158.000
Bestemmingsreserve (publiek):
Personele fricties € 903.000 - - € 903.000
Passend Onderwijs € 500.000 - - € 500.000
Verduurzaming - - € 300.000 € 300.000
Ontwikkelingen huysackers - - € 350.000 € 350.000
Totaal bestemmingsreserve € 1.403.000 € 0 € 650.000 € 2.053.000
Totaal Eigen vermogen € 5.988.000 € 223.000 € 0 € 6.211.000

Voorziening onderhoud

Deze dotatie in 2018 bestaat voor € 520.000 uit de dotatie conform de begroting en € 50.000 voor de aanvullende dotatie. Om de komende jaren te kunnen voldoen aan de voorgenomen onderhoudswerkzaamheden zoals opgenomen in de in maart 2018 opgestelde MJOP’s, heeft Veldvest ervoor gekozen om vanaf het schooljaar 2018-2019 de dotatie aan de voorziening onderhoud te verhogen tot € 600.000.

Aan de voorziening werd in 2018 een bedrag van ruim € 386.000 onttrokken (2017 ruim € 544.000). Grotere projecten in 2018 waren de renovatie van de toiletten bij bs. de Heiacker (€ 34.000), buitenschilderwerk bij bs. Zeelsterhof (€ 38.000) en aanpassingen in MFA Midden door het plaatsen van wanden in grote ruimtes om zo meer onderwijsruimten te creëren (€ 106.000).

De stand van de voorziening groot onderhoud is per 31 december 2018 € 1.632.000, een stijging van € 184.000 ten opzichte van 31 december 2017.

Meer informatie over huisvesting is te vinden in de paragraaf huisvesting.

Voorziening jubilea

De voorziening is opgenomen tegen een vast bedrag per FTE op balansdatum, € 1.150. De werkelijke jubilea-uitkeringen worden ten laste van deze voorziening gebracht.

Overige voorzieningen

In 2018 is de voorziening voor langdurig zieken gevormd voor een bedrag van bijna € 153.000.

Kortlopende schulden

De kortlopende schulden zijn ten opzichte van 2017 met € 240.000 gestegen.

Enkele belangrijke oorzaken hiervan zijn een nog te betalen transitievergoeding wegens ziekte (€ 46.000) en de verwachte servicekosten en afrekeningen voor medegebruik van Veldvest scholen in MFA’s.


Staat van baten en lasten

Realisatie 2018 Begroting 2018 Realisatie 2017
Baten
Rijksbijdragen ministerie OCW € 22.516.000 € 21.069.000 € 21.030.000
Overige overheidsbijdragen en -subsidies € 48.000 € 33.000 € 36.000
Overige baten € 142.000 € 179.000 € 206.000
Totaal baten € 22.706.000 € 21.281.000 € 21.272.000
Lasten
Personeelslasten € 19.020.000 € 18.123.000 € 18.021.000
Afschrijvingslasten € 618.000 € 554.000 € 474.000
Huisvestingslasten € 1.285.000 € 1.117.000 € 1.185.000
Overige lasten € 1.558.000 € 1.604.000 € 1.531.000
Totaal lasten € 22.481.000 € 21.398.000 € 21.211.000
Financiële baten en lasten € -2.000 € 7.000 € 1.000
Resultaat € 223.000 € -110.000 € 62.000

Een uitgebreide specificatie op de staat van baten en lasten is opgenomen in de jaarrekening 2018.

Rijksbijdragen

Onder de rijksbijdragen zijn naast de bijdragen van het Rijk de baten voor de lichte en zware zorg verantwoord. Deze baten worden ontvangen vanuit het Samenwerkingsverband Passend Onderwijs. De afwijking ten opzichte van de begroting van de totale rijksbijdragen van € 1.425.000 is te verklaren door de aanpassingen in de normen, met name in verband met de afgesloten CAO in juni 2018 en het werkdrukakkoord. Daarnaast zijn er hogere baten in verband de bekostiging voor personele en materiële groei, € 105.000. De baten in het kader van Passend Onderwijs zijn € 93.000 hoger dan begroot en € 61.000 lager dan de ontvangen baten in 2017. In 2018 zijn de ontvangen baten voor de bijzondere bekostiging prestatiebox ruim € 609.000. Deze middelen zijn onder andere ingezet voor professionalisering, duurzame onderwijsverbetering en cultuureducatie.

Personeelslasten

De gerealiseerde personele lasten bedragen in 2018 83,8% van de totale baten. De begroting geeft een verhouding van 85,2% weer, de realisatie 2017 was 84,7%. De gerealiseerde percentages vallen binnen de maximale waarde die Veldvest hiervoor hanteert, maximaal 85%.

De kosten voor lonen en salarissen bedroegen in werkelijkheid € 1.062.000 meer dan was geraamd voor 2018. De aangepaste CAO, waardoor met name de salarissen van leraren zijn gestegen en de uitgaven in het kader van het werkdrukakkoord liggen hier aan ten grondslag. Daarnaast is er een hogere inzet aan fte’s/fpe’s ten opzichte van de begroting als gevolg van onder andere tussentijdse toename van het leerlingaantal, inzet startersgroepen en strategische kwaliteitskeuzes.

2018 2017
Directie 16 16
Onderwijzend personeel 206 211
Onderwijsondersteunend personeel 58 54
Totaal fte's 280 281

Gemiddelde gerealiseerde inzet fte's, inclusief vervangingen

Werkdrukgelden

Werkdrukgelden

De gelden van het werkdrukakkoord zijn ingezet door de scholen. Alle scholen hebben een zorgvuldig traject met het team van de school gelopen waarin werkdruk is gedefinieerd en besproken: hoe wordt werkdruk ervaren en welke maatregelen kunnen genomen worden om de beleving van werkdruk te verlagen. Op alle scholen zijn er keuzes gemaakt en deze keuze is bekrachtigd door instemming van de PMR.

Dit heeft in alle scholen geresulteerd in inzet van extra formatie, hierbij valt te denken aan:

  • Inzet van een onderwijsassistent ter ondersteuning in groepen;
  • Klassenverkleining;
  • Extra tijd voor duo’s in de groep;
  • Parttime Inzet leerkracht om voor alle groepen van de school wekelijks lessen te verzorgen rondom wetenschap / techniek en creatief denken;
  • Meer tijd voor onderling overleg en ondersteuning in de onderbouw, middenbouw en bovenbouw.

Kosten professionalisering

Deze kosten bedroegen over 2018 afgerond € 192.000 (2017: € 163.000). De kosten zijn voornamelijk voor gezamenlijke trajecten ingezet.

Beleid inzake beheersing van uitkeringen na ontslag

Alle voornemens tot ontslag worden van tevoren uitgebreid (intern en extern) juridisch gecheckt op rechtmatigheid. Veldvest maakt daarbij gebruik van de deskundigheid van een arbeidsjurist, gespecialiseerd in de sector onderwijs.

Afschrijvingslasten

De afschrijvingslasten zijn € 52.000 lager dan begroot en € 25.000 hoger dan 2017. De afschrijvingskosten zijn met name lager doordat geplande investeringen later worden gerealiseerd. Door de actualisatie van de aanwezige activa op de afzonderlijke scholen is in totaal voor ruim € 116.000 gedesinvesteerd. Deze activa is niet meer aanwezig binnen Veldvest waardoor een negatief boekingssaldo is verwerkt. In totaal zijn de kosten € 64.000 hoger dan begroot.

Huisvestingslasten

De huisvestingsratio bedraagt 0,06. De inspectie van het Onderwijs heeft een signaleringsgrens van > 0,15. De totale huisvestinglasten zijn € 168.000 hoger dan begroot en € 100.000 hoger dan 2017.

De overschrijding komt met name voort uit de kosten klein en jaarlijks terugkerend onderhoud, de kosten gas, water en licht en een extra dotatie aan de voorziening onderhoud. Onder de kosten voor klein en jaarlijks terugkerend onderhoud is een schatting opgenomen van de nog te betalen servicekosten MFA’s aan de gemeente van bijna € 34.000. De kosten voor gas, water en licht zijn hoger door de hogere eindafrekeningen over 2017 en opname van geschatte eindafrekeningen 2018. Naar verwachting stijgen deze kosten de komende jaren door overheidsmaatregelen.

Overige lasten

De totale overige lasten zijn € 46.000 lager dan de begroting. De kosten voor deskundigenadvies zijn € 28.000 hoger dan begroot maar ongeveer gelijk aan 2017. Dit wordt grotendeels veroorzaakt door extra ondersteuning van huisvestingsprojecten en huisvestingsgerelateerde onderzoeken. De overige lasten zijn € 80.000 lager dan begroot. In de overige lasten in de begroting zijn onder andere de kosten opgenomen in het kader van verwijzingen van leerlingen naar het speciaal (basis) onderwijs. In de realisatie worden deze kosten verrekend in de baten van het Passend Onderwijs.


Treasury

Op 25 januari 2017 is het treasurystatuut van Veldvest vastgesteld door de raad van toezicht. Het treasurybeleid is ondergeschikt en dienend aan de primaire doelstelling van Veldvest, het geven van onderwijs.

Met het oog op het afdekken van financiële risico’s en het financieren van geplande investeringen worden reserves en voorzieningen opgebouwd.

De liquide middelen staan op spaarrekeningen en lopende rekeningen. Het beleid van Veldvest ten aanzien van het beleggen en belenen van overtollige publieke middelen in 2018, conform de richtlijnen van de Rijksoverheid, is uitermate risicomijdend geweest.

In het kasstroomoverzicht is af te lezen dat het saldo van de liquide middelen met € 445.000 is gestegen. Het kasstroomoverzicht is opgesteld volgens de indirecte methode.

Kasstroomoverzicht 2018 2017
Kasstroom uit operationele activiteiten
Saldo Baten en Lasten € 224.000 € 61.000
Aanpassingen voor:
Afschrijvingen € 502.000 € 474.000
Mutaties voorzieningen € 297.000 € 8.000
Herwaardering € - € -
Veranderingen in vlottende middelen:
Voorraden
Vorderingen € -259.000 € 247.000
Schulden € 240.000 € 131.000
Totale kasstroom uit bedrijfsoperaties € 1.004.000 € 921.000
Ontvangen interest € 1.000 € 4.000
Betaalde interest € -2.000 € -3.000
€ -1.000 € 1.000
Totaal kasstroom uit operationele activiteiten € 1.003.000 € 922.000
Kasstroom uit investeringsactiviteiten
Investeringen in materiële vaste activa € -674.000 € -725.000
Desinvesteringen in materiële vaste activa € 116.000 € 3.000
Totaal kasstroom uit investeringsactiviteiten € -558.000 € -722.000
Kasstroom uit financieringsactiviteiten € - € -
Mutatie liquide middelen € 445.000 € 200.000
Beginstand liquide middelen € 4.632.000 € 4.432.000
Mutatie liquide middelen € 445.000 € 200.000
Eindstand liquide middelen € 5.077.000 € 4.632.000

Huisvesting

Veldvest heeft 16 scholen welke gehuisvest zijn in de gemeente Veldhoven en gemeente Eersel. De feitelijke situatie van de gehuisveste scholen in 2018 is als volgt:

Gemeente Veldhoven

Overzicht in gemeente Veldhoven gehuisveste scholen:

MFA Noord SO-afdeling Prins Willem Alexander School
MFA Midden BS EigenWijs
SBO De Verrekijker
MFA Zuid BS Op Dreef
Kempen Campus VSO-afdeling Prins Willem Alexander School
Overige scholen BS Sint Jan Baptist
BS De Berckacker
BS De Heiacker
BS aan ‘t Heike
BS Zeelsterhof
BS De Rank
BS De Brembocht
BS De Meerhoef

Gemeente Eersel

Overzicht in gemeente Eersel gehuisveste scholen:

MFA De Rosdoek in Wintelre BS De Disselboom
MFA Knegsel in Knegsel BS Meester Gijbels
Overige scholen BS Sinte Lucij in Steensel
BS St. Lambertus in Vessem

De gemeente Veldhoven is zowel economisch als juridisch eigenaar van de Veldvestscholen in Veldhoven. Voor de gemeente Eersel geldt dat alleen voor de MFA’s in Wintelre en Knegsel. Beide gemeenten hebben de afgelopen jaren geïnvesteerd in gebouwelijke verbreding, waardoor onder andere adequate huisvesting van kinderopvang mogelijk is gemaakt. Bestaande gebouwen werden aangepast. Nieuwe multifunctionele accommodaties (MFA’s) werden gebouwd.

Op 20 januari 2017 is door Veldvest een aanvraag voor opname van een voorziening in het Integraal HuisvestingsPlan (IHP) 2018 bij de gemeente Veldhoven ingediend. Het betreft de voorziening voor vervangende nieuwbouw van BS De Meerhoef. Deze voorziening is aangevraagd omdat renovatie geen voorziening is op grond van de gemeentelijke verordening voorzieningen huisvesting onderwijs. Deze aanvraag is afgewezen en Veldvest is genoodzaakt om de ingreep uit eigen middelen te financieren.

Al een aantal jaren wordt de noodzaak tot een grondige modernisering van het schoolgebouw van BS De Meerhoef door Veldvest onderkend. In februari 2019 wordt overgegaan tot een cosmetische ingreep, waarbij eveneens het E(lectriciteits)deel wordt aangepast aan de huidige richtlijnen op het gebied van veiligheid. Het budget voor deze ingreep is € 350.000.

In maart 2018 zijn de afzonderlijke Meerjaren Onderhouds Planningen (MJOP’s) door middel van een herschouw, op de scholen waar Veldvest verantwoordelijk is voor het groot onderhoud, vernieuwd.

Volgens de PO-Raad, de VO-raad en de VNG wordt op dit moment door een aantal tekortkomingen in het huidige huisvestingsstelsel, publiek geld inefficiënt ingezet voor onderwijshuisvesting in het PO/VO. Zij hebben daarom op 14 december 2016 een gezamenlijk plan opgesteld, waarmee ze deze knelpunten willen wegwerken. Dit plan met concrete voorstellen is in december 2016 naar de staatssecretaris van OCW gestuurd. Doelstelling van de voornoemde belangenbehartigers was om de voorstellen in 2018/2019 (oorspronkelijk medio 2017) in samenwerking met OCW te hebben uitgewerkt.

Kernpunt in de voorstellen is dat gemeenten en de schoolbesturen gezamenlijk zorg willen dragen voor de kwaliteit van de huisvesting van de scholen over een langere periode.

In 2019 start het traject om te komen tot een integraal huisvestingsplan.

Naast het uitvoeren van de maatschappelijke onderwijstaak hechten we ook belang aan het thema duurzaamheid, zodoende is er dit jaar ook een bestemmingsreserve gevormd. Binnen onze mogelijkheden stellen we investeringsplannen op waarmee op termijn de terugverdieneffecten zichtbaar zijn. In 2019 worden de werkzaamheden voor dak vervanging bij basisschool De Berckacker uitgevoerd. Hierbij wordt zoveel als mogelijk de maximaal haalbare isolatie-eisen toegepast.


Continuïteitsparagraaf

Het doel en ook de kracht van de continuïteitparagraaf ligt in de discussie, die de instelling intern voert over de verwachte effecten van het geformuleerde beleid in de komende jaren. Het is daarbij uiteraard denkbaar, dat de realisatie in de toekomst in meer of mindere mate afwijkt van de informatie in de continuïteitparagraaf. De onzekerheid, die inherent is aan het calculeren van toekomstige baten en lasten, vraagt om het nodige voorbehoud en ook de gang van zaken in de praktijk kan aanleiding geven tot latere aanpassing van hetgeen eerder is voorzien.

Meerjarenbegroting

Op 22 juni 2018 is de meerjarenbegroting over de schooljaren 2018-2019 tot en met 2021-2022 goedgekeurd door de raad van toezicht. In de in deze paragraaf opgenomen meerjarenbegroting zijn de schooljaren herleid naar kalenderjaren. De onderhavige meerjarenbegroting is gebaseerd op het meest waarschijnlijke scenario.

Ten tijde van het opstellen van de continuïteitsparagraaf is de meerjarenbegroting over de schooljaren 2019-2020 tot en met 2022-2023 onderhanden. Hierin worden de actuele gegevens en inventarisaties van onder andere investeringen in activa, groot onderhoud en werkdrukverlaging opgenomen. De vaststelling van de meerjarenbegroting vindt plaats in juni 2019.

De basis voor een groot aantal berekeningen van de bekostiging in de meerjarenbegroting en het meerjaren formatieplan wordt gevormd door de prognose van het aantal leerlingen voor de komende jaren. Deze ramingen zijn in april 2018 en april 2019 aangeleverd door de directies van de scholen.

In onderstaande grafiek worden de leerlingaantallen weergegeven zoals deze in de meerjarenbegroting geprognotiseerd zijn op peildatum 1 april 2018 en 1 april 2019.

aantal leerlingen
aantal leerlingen

Meerjarenbalans

Realisatie 2018 Begroting 2019 Begroting 2020 Begroting 2021
Activa
Materiële vaste activa € 4.011.000 € 4.231.000 € 3.880.000 € 3.431.000
Vorderingen € 1.530.000 € 1.271.000 € 1.271.000 € 1.271.000
Liquide middelen € 5.077.000 € 3.213.000 € 3.216.000 € 3.157.000
Totaal activa € 10.618.000 € 8.715.000 € 8.367.000 € 7.859.000
Passiva
Eigen vermogen € 6.211.000 € 5.533.000 € 5.422.000 € 5.280.000
Voorzieningen € 2.107.000 € 1.122.000 € 885.000 € 518.000
Kortlopende schulden € 2.300.000 € 2.060.000 € 2.060.000 € 2.060.000
Totaal passiva € 10.618.000 € 8.715.000 € 8.367.000 € 7.858.000

In de meerjarenbalans zijn de gerealiseerde cijfers over 2018 verwerkt en de begrote cijfers over de jaren 2019, 2020 en 2021. Doordat de meerjarenbegroting is vastgesteld in juni 2018 en is opgesteld op basis van schooljaren sluiten de saldi van het eigen vermogen en liquide middelen per eind 2018 en begin 2019 niet op elkaar aan.

De investeringsbegroting is verwerkt in de meerjarenbegroting. De jaarlijkse investeringen en afschrijvingen hebben invloed op de materiële vaste activa.

De wijzigingen in het eigen vermogen worden veroorzaakt door de exploitatiesaldi van de verschillende jaren. Mutaties in de voorzieningen vinden plaats door middel van stortingen en onttrekkingen. De stortingen komen ten laste van de exploitatierekening van het betreffende jaar. Onttrekkingen worden rechtstreeks ten laste van de voorzieningen geboekt. De onttrekkingen hebben betrekking op gepland onderhoud volgens de diverse meerjaren onderhoudsplanningen uit 2018.

Meerjaren exploitatiebegroting

Realisatie 2018 Begroting 2019 Begroting 2020 Begroting 2021
Baten
Rijksbijdragen ministerie OCW € 22.516.000 € 21.730.000 € 21.920.000 € 22.016.000
Overige overheidsbijdragen € 48.000 € 38.000 € 38.000 € 38.000
Overige baten € 142.000 € 161.000 € 133.000 € 99.000
Totaal baten € 22.706.000 € 21.929.000 € 22.091.000 € 22.153.000
Lasten
Personeelslasten € 19.020.000 € 18.601.000 € 18.582.000 € 18.703.000
Afschrijvingen € 618.000 € 694.000 € 747.000 € 747.000
Huisvestingslasten € 1.285.000 € 1.175.000 € 1.174.000 € 1.174.000
Overige lasten € 1.558.000 € 1.704.000 € 1.703.000 € 1.673.000
Totaal lasten € 22.481.000 € 22.174.000 € 22.206.000 € 22.297.000
Financiële baten en lasten € 2.000- € 4.000 € 4.000 € 4.000
Resultaat € 223.000 € 241.000- € 111.000- € 140.000-

De reguliere personele bekostiging, het budget voor personeels- en arbeidsmarktbeleid en de prestatiebox zijn gebaseerd op de normen 2018-2019, die op 20 maart 2018 zijn gepubliceerd door het ministerie van OCW. De gelden vanuit het werkdrukakkoord zijn verwerkt in het budget voor personeels- en arbeidsmarktbeleid. De totale rijksbijdragen inclusief de budgetten voor lichte en zware ondersteuning in het kader van Passend Onderwijs, stijgen met € 286.000. De baten in het kader van Passend Onderwijs dalen wegens de landelijke verevening van het ondersteuningsbudget.

De effecten van 270 miljoen voor de stijging van de lerarensalarissen vanuit het regeerakkoord zijn niet verwerkt in de begroting. De verwachting is dat de effecten van de toenemende baten en lasten budgettair neutraal zijn.

De materiële instandhouding is gebaseerd op de bekostigingsbedragen voor het programma van eisen zoals dit in oktober 2017 is vastgesteld.

De berekening van bovengenoemde rijksbijdragen is gebaseerd op de (geraamde) leerlingaantallen op 1 oktober voorafgaand aan het betreffende begrotingsjaar (schooljaar).

Er is in de meerjarenbegroting geen rekening gehouden met de eventuele gevolgen van modernisering in de bekostiging, herziening gewichtenregeling, extra budget hoogbegaafdheid en onderwijsachterstanden.

Er is rekening gehouden met uitstroom van personeel op basis van de wettelijke AOW leeftijd of indien bekend eerder. Gezien de stijging in de leerlingprognoses moet de uitstroom van personeel herbezet worden. In onderstaande grafiek is de totale inzet in fpe’s, inclusief de verwachte inzet ten laste van het intern vervangingsfonds, duurzame inzetbaarheid en ouderschapsverlof, voor de komende jaren weergegeven.

inzet fte
inzet fte

Eind 2018 was de hoogte van de bestemmingsreserve personele fricties € 903.000. Deze bestemmingsreserve wordt aangewend indien na vaststellen van de begroting strategische interventies, bijvoorbeeld in de groepssamenstelling, nodig zijn in de personele inzet en niet gecompenseerd worden door hogere baten of andere financiële meevallers. Daarnaast is deze reserve bedoeld indien het budget voor het interne vervangingsfonds niet toereikend is voor de kosten van langdurig zieke medewerkers, die vooralsnog niet zullen participeren in het primaire proces.

Lerarentekort

Landelijk wordt geprognotiseerd dat het primair onderwijs in 2020 ruim 4.000 fte leraren tekort komen en in 2025 ruim 10.000 fte. Ook in de regio Zuid-Oost Brabant is schaarste merkbaar.

Voor het invullen van vacatures zijn concurrerende stichtingen vroegtijdig bezig met werving van personeel. Ook Veldvest heeft hierop geanticipeerd door vroegtijdig de prognose op te stellen voor het volume van het aantal fpe’s en dus het aantal medewerkers. De gelden vanuit het werkdrukakkoord zorgen voor extra inzet in formatie. De druk op het volume van beschikbare leerkrachten is daardoor opgelopen. Het aantal afstudeerders aan de Pabo is nog substantieel.

Vervangingen kunnen in toenemende mate niet ingevuld worden door vervangers. Veldvest ziet de bereidheid en betrokkenheid van de vaste medewerkers toenemen om de vervangingen op de eigen school op te lossen door middel van tijdelijke uitbreidingen.

Ontwikkelingen verbonden partijen

Er zijn op dit moment geen bijzondere ontwikkelingen met de verbonden partij Stichting Samenwerkingsverband PO De Kempen.

Meerjaren kasstroomoverzicht

Realisatie 2018 Begroting 2019 Begroting 2020 Begroting 2021
Kasstroom uit operationele activiteiten
Saldo baten en lasten € 224.000 € -245.000 € -115.000 € -144.000
Aanpassingen voor afschrijvingen € 502.000 € 694.000 € 747.000 € 747.000
Aanpassingen voor voorzieningen € 297.000 € -373.000 € -237.000 € -367.000
Veranderingen in vlottende middelen € -19.000 - - -
Mutaties interest € -1.000 € 4.000 € 4.000 € 4.000
Totaal € 1.003.000 € 80.000 € 399.000 € 240.000
Kasstroom uit investeringsactiviteiten
Investeringen materiële vaste activa € -674.000 € -803.000 € -396.000 € -298.000
Desinvesteringen immateriële vaste activa € 116.000 - - -
Totaal € -558.000 € -803.000 € -396.000 € -298.000
Kasstroom uit financieringsactiviteiten - - - -
Saldo liquide middelen 31 december T-1 € 4.632.000 € 3.881.000 € 3.322.000 € 3.098.000
Mutatie liquide middelen € 445.000 € -723.000 € 3.000 € -58.000
Eindsaldo liquide middelen € 5.077.000 € 3.158.000 € 3.325.000 € 3.040.000

In het meerjaren kasstroomoverzicht is uitgegaan van de gerealiseerde cijfers over 2018 en de begrote cijfers over de jaren 2019, 2020 en 2021. Doordat de meerjarenbegroting, vastgesteld in juni 2018 is opgesteld op basis van schooljaren, sluiten de saldi van de liquide middelen eind 2018 en begin 2019 in het meerjaren kasstroomoverzicht niet op elkaar aan.

De verwachte eindstand van de liquide middelen bedraagt op basis van de realisatie 2018 en de meerjarenbegroting van juni 2018 eind 2021 € 4.200.000.

Meerjaren investeringsbegroting

De raming van de investeringen is gebaseerd op de input ontvangen van de schooldirecties in de periode maart tot en met mei 2018. Voor de planning van de ICT investeringen is de stafmedeweker ICT in overleg gegaan met de scholen om het onderwijskundig doel en gebruik van devices te bespreken. In schooljaar 2018-2019 vindt het traject plaats rondom Europese aanbesteding voor wat betreft de hardware.

Omschrijving 2018 2019 2020 2021
ICT € 244.000 € 477.000 € 155.000 € 205.000
Meubilair € 171.000 - € 6.000 -
Gebouwen en terreinen € 44.000 € 35.000 € 4.000 -
Leermethoden € 183.000 € 206.000 € 104.000 € 83.000
Overige investeringen € 32.000 € 8.000 - € 32.000
Totaal € 674.000 € 726.000 € 273.000 € 320.000

Risicoparagraaf

Rapportage aanwezigheid en werking van het interne risicobeheersings- en controlesysteem

Door de inrichting van beleidsgroepen worden onder andere risico’s ten aanzien van de kwaliteit van het onderwijs en het integraal personeelsbeleid in beeld gebracht en worden, daar waar nodig adequate maatregelen genomen. Voornoemde beleidsgroepen rapporteren halfjaarlijks aan het college van bestuur. De samenvatting van deze rapportages wordt vervolgens besproken in de raad van toezicht.

Financiële rapportages worden drie keer per jaar uitgebracht. De planning en control cyclus is gebaseerd op schooljaar, niet op kalenderjaar.

Ten aanzien van risico’s wordt aandacht besteed aan belemmerende factoren bij:

  • het verwezenlijken van de organisatiedoelen;
  • het handelen volgens de geldende wet- en regelgeving (compliance);
  • interne afspraken;
  • het naar behoren verlopen van de exploitatie.

Bij het verkennen van mogelijke scenario’s is het gewenst een aantal begripsomschrijvingen nader te duiden.

Omgevingsverkenning Het inventariseren van ontwikkelingen, gebeurtenissen, trends, tegentrends en trendbreuken, waarop de organisatie zelf niet of nauwelijks direct invloed kan uitoefenen, maar die wel van invloed zijn op die organisatie.
Scenario’s De vertaling van de uitkomsten uit de omgevingsverkenning in toekomstbeelden. Het gaat om een toekomstige omgeving, waarin de organisatie terecht zou kunnen komen, maar waarop ze geen direct invloed heeft. In een scenario staat alleen die toekomst centraal, en het gaat dus nog niet om het vinden van manieren waarop de organisatie op een dergelijke toekomst kan reageren.
Optie Een optie beschrijft een mogelijke reactie van de organisatie op toekomstige omstandigheden. Wat zijn eigenlijk de mogelijkheden om succesvol op een toekomstige omgeving te anticiperen of te reageren?
Routekaart De routekaart geeft kort aan waar de organisatie op dit moment staat, waar ze in de toekomst heen wil (visie) en wat er moet gebeuren om daar te komen, gelet op scenario’s en opties. De routekaart gaat in op wie, wat, wanneer en hoe en geeft richting aan het concrete handelen.

Omgevingsverkenning Scenario Risico/kans Opties/maatregelen Routekaart
Het primair onderwijs stevent af op een flink lerarentekort
Landelijk: 4.000 full time leerkrachten in 2020; 10.000 in 2025
Veldvest kan zeer moeilijk vacatures ingevuld krijgen Strategisch risico Onderbezetting in de formatie Kwaliteitsrisico Nauwere samenwerking zoeken met de opleidingsinstituten Leraren in opleiding (LIO-ers) in dienst nemen Proactieve werving en selectie Wie: PZ
Wanneer: Per direct
Hoe: o.a. via P-centrum
Toekomst Passend Onderwijs Aanpassen systeem Passend Onderwijs Negatieve financiële consequenties van aangepaste wet-en regelgeving

Kwaliteit van het onderwijs
Consequenties dekken uit de bestemmingsreserve Passend Onderwijs. Deze reserve bedroeg ultimo 2017 € 500.000 Wie: BPO en FZ
Wanneer: continu

Knelpunten onderwijshuisvesting Zie voorstel PO-Raad, VO-Raad en VNG

Huisvestingdossiers Veldvest Onduidelijke en onvolledige wet- en regelgeving Zie toelichting hieronder
Onbetrouwbare overheid Verhouding personele lasten/totale baten hoger dan 85% doordat bekostiging niet volledig is of achterblijft.

Modernisering bekostiging

Afschaffen functiemix
Onduidelijkheid of onvolledige indexatie van de bekostiging


Stijging loonkosten door aanpassing loongebouw

Aanhouden bufferliquiditeit /aanwenden bestemmingsreserves

De stijging van de loonkosten worden tussen de € 120.000 en € 190.000 geschat.

Wie: PZ-FZ
Wanneer: Continu

Wie: PZ-FZ
Wanneer: schooljaar 18-19
Cyberrisico’s Datalekken Reputatieschade

Continuïteit primaire proces en bedrijfsvoering
Aanstellen functionaris gegevensbescherming

Bewustwording medewerkers vergroten

Verzekeren
Wie: Allen Wanneer: continu

Knelpunten onderwijshuisvesting

Door een aantal tekortkomingen in het huidige huisvestingsstelsel onderwijs wordt publiek geld op dit moment inefficiënt ingezet voor onderwijshuisvesting. De PO-Raad, de VO-Raad en de VNG hebben daarom de handen ineengeslagen en een gezamenlijk plan gepresenteerd, waarmee ze deze knelpunten willen wegwerken.

Op dit moment zijn gemeenten verantwoordelijk voor de nieuwbouw van de schoolgebouwen en de schoolbesturen voor het onderhoud. Over renovatie zijn echter geen afspraken gemaakt. Daarnaast ontbreken er regels, die bepalen wie verantwoordelijk is voor vervangende nieuwbouw en verbiedt de wet schoolbesturen om onderwijsgeld te investeren in nieuwbouw van scholen. Het gevolg hiervan is dat het huidige tempo, waarmee scholen worden aangepast of vervangen te laag is, zo wees een rapport van de Algemene Rekenkamer in 2016 uit.

Met hun plan beogen de sectororganisaties de posities van gemeenten en schoolbesturen gelijk te trekken en de processen en middelen beter op elkaar af te stemmen. Dit plan is in het voorjaar 2017 tevens onderschreven door de Taskforce Bouwagenda 2017-2020.

Toetsing financiële positie

Het rapport van de Commissie Vermogensbeheer Onderwijsinstellingen (Don) stelt het begrip “kapitaal” centraal. “Kapitaal” verwijst hier naar de som van de bezittingen. “Vermogen” verwijst naar de wijze waarop die bezittingen zijn gefinancierd, namelijk met eigen of vreemd vermogen. In geen geval moet kapitaal of vermogen worden beschouwd als een synoniem voor liquide middelen.

Het voorliggende model voor de toetsing van de financiële positie is ontwikkeld door de financiële specialisten van de PO Raad op basis van de bevindingen van de Commissie Don. In deze toetsing staat het begrip “financiële ruimte” centraal. Deze ruimte wordt bepaald door het verschil tussen het werkelijk aanwezig kapitaal en het benodigd kapitaal.

Bij de toetsing is voorlopig uitgegaan van de kengetallen, die de commissie Don heeft opgesteld voor de verschillende functies, die het kapitaal vervult. Dit betreffen de spaarfunctie, transactiefunctie en bufferfunctie.

De commissie Don hanteert een norm voor de bufferfunctie van 5% van de totale baten. De hoogte van de bufferliquiditeit in de meerjarenbegroting schommelt rond € 1.000.000. Het is van belang om te beseffen, dat bufferliquiditeiten alleen zorgen voor een tijdelijke opvang van financiële gevolgen.

Aan de hand van de toetsing van de financiële positie en de voorgenoemde kengetallen kan geconcludeerd worden, dat het kapitaal van Veldvest gedurende de looptijd van de meerjarenbegroting op orde is. Het begrotingstekort van de meerjarenbegroting kan met eigen middelen worden gefinancierd.


Volledige jaarrekening 2018



Deprecated: Creation of dynamic property Smarty_Internal_Template::$compiled is deprecated in /var/www/vhosts/veldvest.nl/httpdocs/classes/smarty/sysplugins/smarty_internal_template.php on line 719

Deprecated: Creation of dynamic property Smarty_Internal_Template::$compiled is deprecated in /var/www/vhosts/veldvest.nl/httpdocs/classes/smarty/sysplugins/smarty_internal_template.php on line 719